Přeskočit na obsah

Umět rozpoznat dezinformaci je pro knihovny nezbytné

To, že děti umí pracovat s mobilem, neznamená, že chápou text, který se k nim skrze obrazovku telefonu dostává, říká Michaela Sehnalová z Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně. Kvůli tomu je téma dezinformací pro knihovny důležité, bývají totiž často jedním z prvních míst, ve kterých se malý čtenář s informacemi svázanými do knih seznámí. A právě proto se Michaela Sehnalová a desítky dalších lidí zapojily do minulého ročníku Akademie mediální gramotnosti, ve kterém získávali znalosti o tom, jak funguje svět internetu a médií a jak se vyznat v záplavě protichůdných zpráv. V letošním roce je Akademie pro knihovny (a také školy a neziskové organizace) opět otevřená: je úplně zdarma a tentokrát se specializuje přímo na ty, kteří s dětmi a mládeží pracují.

Dětské oddělení Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně zdaleka nepůjčuje jen knížky: je to živé centrum, ve kterém se pořádá řada akcí pro nejmenší i pro ty o něco starší – od pravidelných klubových setkání, přes kreativní workshopy až po společné výlety. 

Jeho vedoucí Michaela Sehnalová se s mladými čtenáři pravidelně vídá a při setkání si všimla, že ačkoliv jsou často velmi technologicky zdatní, mnohdy nerozumí informacím, které se k nim dostávají. „My jako starší generace máme často pocit, že pokud dítě vyrostlo s mobilem nebo tabletem v ruce, tak všechno ovládá a zná. Ale práce s informacemi je založená na čtenářské gramotnosti – a tu je potřeba pěstovat,“ vysvětluje Michaela Sehnalová. To byl také jeden z důvodů, proč se do Akademie mediální gramotnosti přihlásila. „Knihovníci jakožto informační pracovníci by měli umět s informacemi zacházet, měli by dovést informace vyhledávat, posuzovat a ověřovat je. Myslím si, že pro knihovníka je práce se zdroji primární. Ať je to kniha nebo internetový zdroj, je potřeba umět se v nich orientovat,“ dodává.

Pozitivní i odvrácená strana komunikačních technologií

Akademii mediální gramotnosti pořádalo Sdružení VIA, které se věnuje technologiím pro dobrou věc. Administruje třeba program TechSoup, který poskytuje veřejným knihovnám a neziskovým organizacím přístup k výhodnému softwaru a hardwaru, nebo Meet and Code, díky němuž knihovny a neziskovky mají možnost získat finance na programovací akce pro děti. K tomu si před dvěma lety přibralo projekt Akademie mediální gramotnosti, ve kterém se zabývá i nástrahami, které s sebou digitální komunikační nástroje nesou.

„Díváme se, jak technologie mohou pomoci neziskovkám také z pohledu dopadu na společnost. Do toho nám zapadá téma mediální gramotnosti, které je silně propojené s rozvojem technologií a hlavně dosahu, který umožňují,“ řekla pro Svět neziskovek ředitelka Sdružení VIA Radka Bystřická.

KNIHOVNICE NEJVÍC OCEŇUJE SEZNÁMENÍ S OSTATNÍMI ÚČASTNÍKY

Minulý běh se věnoval tématům jako byla výuka o dezinformacích nebo komunikační strategie proti fake news a účastnilo se jej několik desítek lidí z celé ČR. Mezi nimi právě i Michaela Sehnalová z jičínské knihovny. „Informace, které jsme dostali, byly přehledné, získali jsme spoustu materiálů, ze kterých můžu pořád čerpat. Kdykoliv potřebuji, tak se do nich podívám, vytvořím si z nich podklad třeba pro besedu s dětmi. Z Akademie těžím dodneška. A budu z ní těžit pořád,“ ohlíží se. Z Akademie později vzešly samostatné projekty, v Jičíně takto během pandemie zorganizovaly řadu besed pro děti. A Michaela Sehnalová si pochvaluje i to, že se během Akademie seznámila s lidmi, kteří se zajímají o podobná témata: „Úplně skvělý byl networking, s některými účastníky jsem v kontaktu a společně jsme dělali různé aktivity. Například jedna účastnice projektu přijela za námi a vedla seminář pro seniory.“

2 SETKÁNÍ, 10 WORKSHOPŮ A 8 HODIN KONZULTACÍ

V tomto roce se otevírá nový ročník Akademie mediální gramotnosti, který se tentokrát bude zaměřovat vyloženě na ty, kteří pracují s dětmi a mládeží do 17 let. „Vše bude zahájeno v polovině října 2022 na úvodním seznamovacím setkáním. Nyní finalizujeme jeho přípravy, prozatím vám můžu prozradit, že to bude na moc krásném místě,“ přibližuje koordinátorka Akademie mediální gramotnosti Michaela Čapková. Následovat bude 10 online workshopů na nejrůznější zajímavá témata, účastníci a účastnice se například dozví, jak a zda naše psychologické vlastnosti ovlivňují to, zda podlehneme dezinformacím, nahlédnou pod pokličku české dezinformační scény nebo se seznámí s ověřováním informací neboli fact checkingem. A speciální péče bude věnována tématu vzdělávání. Workshopy budou probíhat online od října 2022 do března 2023. Následně budou přihlášení mít k dispozici 8 hodin konzultací a mentoringu s odborníky. Společně s nimi budou probírat chystané projekty, získají od nich zpětnou vazbu nebo se dozví, s kým by mohli spolupracovat a kde získat finance a další informace. A vše bude ukončeno v květnu 2023 na závěrečném setkání. „Určitě Akademii doporučuji, byla to skvělá zkušenost. Potkala jsem se s úžasnými lidmi, lektoři byli naprosto dokonalí, informace, které jsme získali, můžeme využívat dál a pracovat s nimi. Je to školení, které dá člověku hrozně moc,“ dodává Michaela Sehnalová.

OTEVŘENO PRO KNIHOVNY, KTERÉ SE CHTĚJÍ ROZVÍJET

Lektory jsou i tentokrát zakladatelka Genesis Aneta Bednářová, zakladatelka agentury Storyhunters a komunikační expertka Lucie Nemešová a mediální teoretik a praktik a mluvčí Českých elfů Bob Kartous. A jaké jsou podmínky pro přihlašování? Akademie je letos regionálně vymezená. Protože organizátoři chtějí znalost o médiích a informacích dostat i mimo centra, specializují se letos na Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj. V následujících ročnících se eventuálně budou soustředit na další kraje. Přihlášky je možné podávat pomocí webového formuláře na https://akademiemedialnigramotnosti.cz/ v rámci prvního kola hodnocení do 31. 7. nebo v rámci druhého kola do 14. 9. Celá Akademie, včetně ubytování a stravy na setkáních, je zdarma. „Knihovny, které se chtějí rozvíjet, chtějí pracovat s novými médii a hovořit o nich s dětmi, udělají rozhodně dobře, pokud se přihlásí,“ uzavírá Michaela Sehnalová z jičínské knihovny.  

Máte dotazy?

Akcelerátor Akademie mediální gramotnosti je realizován v rámci projektu Zvyšování regionálních kompetencí ve výuce mediální gramotnosti v České republice, reg.č. VV-MGS-002 financovaného z Finančního mechanismu Norska 2014 – 2021.

logo norských fondů