Přeskočit na obsah

NENECHTE SE OVLÁDAT DEZINFORMACEMI​

Česká televize, nebo Aeronet? Jak se vyznat v médiích a kterým věřit

Kurzy / Online vzdělávací program s možností získat grant

Popis kurzu

Co je to informace? Jakou roli hrají informace v našem životě? Kdo nebo co má vliv na naše rozhodování? Jsme lehce manipulovatelní? Jak se vyznat v přemíře informací okolo nás? Proč se médiím říká hlídací pes demokracie a potřebujeme je vůbec ještě dnes? Kterým můžeme věřit a která místo informací přinášejí spíše dezinformace? To vše a mnohem více se účastníci dozvěděli v rámci praktické série čtyř online workshopů.

Zjistili, jak fungují dezinformační weby, jakým způsobem jsou propojené fake news a politika nebo jak vznikají tzv. deep fakes. Na kurzu se probíralo, jak využívat informace ve svém pracovním a osobním životě, jak sebou nenechat manipulovat. Lektorka zabrousila také do oblasti bezpečného chování na internetu (cyber security) a představila základy fact-checkingu.

Kurz je určen především pro členy neziskových organizací, pracovníky s mládeží, komunitní leadery, studenty a učitele.

Účastníci navíc mohli využít individuálních konzultací se zkušenou lektorkou a na konci kurzu získat až 3 000 USD na své vlastní projekty.

Klíčová slova: Média, mediální gramotnost, dezinformace, občanská společnost, kritické myšlení, ověřování zdrojů, fake news

ohlasy účastníků

Na kurzu Nenech se ovládat dezinformacemi si cením jeho interaktivity, časté práce ve skupinách a možnosti sdílet zkušenosti s ostatními účastníky. Lektorka Aneta byla velmi milá a překypovala informacemi, zkušenosti a nadšením do problematiky. Jako velké plus hodnotím sdílenou složku, kde jsme si vzájemně zpřístupnili velké možností materiálů, zdrojů a dalších užitečných pomůcek, a to nejen ze strany organizátorů, ale i účastníků samotných. Kurz bych rozhodně doporučila všem lidem, kteří jsou aktivní na internetu nebo v komunitách.

Lucie Mairychová, karierko.cz

Bylo milé poznat různé názory na dezinformace. Největší plus tedy opravdu vidím v kolektivním sdílení a výměně názorů. Přišlo mi i skvěle zorganizované, minimální technické problémy, platforma bezproblémová a support maximální. Určitě se v rámci našeho vzdělávacího centra pro seniory Přístav 7 budeme více na toto téma soustředit a pokusím se ho do programu začlenit ještě více.

Marie Lebedová, Přístav 7

 

Vaše lektorka

Aneta Bednářová

Aneta Bednářová

Vystudovala komunikační studia na Karlově univerzitě, zabývá se výzkumem médií, mediální gramotností, dezinformacemi a kritickým myšlením. Zakladatelka a ředitelka organizace Genesis, která se zabývá vzděláváním mládeže a dospělých. Již 8 let profesionální lektorka v českém i mezinárodním prostředí, spolupracuje s českými a zahraničními školami, médii a neziskovými organizacemi. Aktivně se angažuje v ochraně lidských práv, zejména v Mexiku, kde sama žila.