Informační svéprávnost: Zorientujte se v záplavě (dez)informací na sítích
Dezinformace a posilování informační gramotnosti
Kurzy / Online workshopy
Popis kurzu
Na internetu se na nás valí nepřeberné množství informací. V rámci tohoto workshopu jste mohli porozumět zákonitostem jejich toku, tomu, jak pracují ti, kdo zprávy vytvářejí, jak funguje česká dezinformační scéna nebo proč se fake news používají v hybridních válkách. V rámci čtyř workshopů jste se mohli naučit, jak se v informačním chaosu na síti vyznat a jak bojovat proti dezinformacím použitím pozitivních narativů a jak tyto poznatky předat dál v rámci vzdělávání.
Klíčová slova: Informace, dezinformace, fake news, internet, sociální sítě, online komunikace, pozitivní narativy.
ohlasy účastníků
Workshop byl velmi přínosný, technicky výborně realizovaný a především vedený odborníky na velmi vysoké úrovni, kteří byli zároveň velmi příjemnými a milými lektory. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací a naučila jsem se pracovat s dezinformacemi nejen jako pedagog, ale především jako běžný občan.
Jana Sotlová, ZŠ Praha Petrovice
VašI lektoři
Mediální teoretik a praktik a absolvent postgraduálního studia v oblasti médií na FSV UK. Odborník na vzdělávání, ředitel Pražského inovačního institutu. Ve svém dřívějším působišti, think tanku EDUin, vytvořil koncept Auditu vzdělávacího systému v ČR. O vzdělávání publikuje v řadě českých médií. Od roku 2018 působí jako mluvčí Českých elfů, občanské skupiny zabývající se dezinformacemi v českém digitálním prostoru.
Vystudovala komunikační studia na Karlově univerzitě, zabývá se výzkumem médií, mediální gramotností, dezinformacemi a kritickým myšlením. Zakladatelka a ředitelka organizace Genesis, která se zabývá vzděláváním mládeže a dospělých. Již 8 let profesionální lektorka v českém i mezinárodním prostředí, spolupracuje s českými a zahraničními školami, médii a neziskovými organizacemi. Aktivně se angažuje v ochraně lidských práv, zejména v Mexiku, kde sama žila.