Přeskočit na obsah

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně: místo, kde se učí mediální gramotnost

Knihovny jsou nejen místem pro čtení knih a studium, ale mohou být také klíčovým bodem pro vzdělávání v oblasti mediální gramotnosti. V Jičíně právě toto uskutečňuje Knihovna Václava Čtvrtka, která zahrnula výuku mediální gramotnosti mezi své pravidelné aktivity. Podívejme se, jak to funguje a jaký význam tato iniciativa má.

Spolupráce s místními školami

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně se rozhodla, že nechce být jen místem, kde si můžete půjčit knihu, ale také centrem vzdělávání a rozvoje mediální gramotnosti. Michaela Sehnálová společně s Andreou Schánkovou ve  spolupráci se školami připravily vzdělávací program, který pravidelně navštěvují celé školní třídy. Proč? Protože se zde mohou účastnit interaktivních workshopů zaměřených na mediální gramotnost.

Workshopy: Jak ověřovat informace, chovat se bezpečně online a vyhýbat se kyber rizikům

Workshopy v knihovně jsou plné zajímavých aktivit a nácviku praktických dovedností. Děti se učí, jak kriticky hodnotit informace, které nacházejí online, jak rozpoznat falešné zprávy a jak se bránit dezinformacím. Taky se dozvídají, jak se chovat bezpečně na internetu a jak se vyhýbat různým kyber rizikům. To všechno jsou důležité dovednosti, které následně mohou využít ve svém každodenním životě.

Michaela Sehnalová: Inspirace a vůdčí síla

Jednou z hlavních tváří tohoto úspěšného projektu je Michaela Sehnalová. Michaela byla aktivní účastnicí našeho Akcelerátoru Akademie mediální gramotnosti a se svými workshopy vyhrála různé soutěže, například vyhlášenou celostátní knihovnickou soutěžní přehlídku OKnA.  při níž knihovníci předvádějí své informační lekce před porotou a diváky z řad knihovníků. Díky své vášni a znalostem nyní aktivně přispívá k přípravě a vylepšování obsahu workshopů v knihovně. Navíc ráda sdílí své zkušenosti a know-how s ostatními knihovníky v Náchodě, Jablonci nebo v Kadani, kde společně s dalším účastníkem Akademie mediální gramotnosti, organizací Radka Kadaň, připravují další workshopy na téma mediální gramotnosti.

Krátká reportáž na Českém Rozhlasu

Pokud chcete zjistit více o práci Michaely Sehnalové a Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně, doporučujeme přečíst si reportáž. Dozvíte se, jaký dopad má tato iniciativa na místní komunitu a jaký potenciál má mediální gramotnost ve vzdělávání dětí a mládeže.

Je skvělé vidět, že knihovny mohou být místem, kde se děti a mladí lidé učí důležité dovednosti pro digitální věk. Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně nám připomíná, že mediální gramotnost je klíčem k tomu, abychom byli kritičtější a bezpečnější online, a že může být zábavnou a interaktivní zkušeností.