Skip to content

Mediální gramotnost a kde se inspirovat

Mediální gramotnost je téma, které rezonuje v naší společnosti. Orientace v mediálním prostoru, porozumění struktuře a fungování různých typů médií a s tím spojené úskalí záplavy často protichůdných informací, to jsou jen některé z výzev, kterým s rozvojem digitálních technologií čelíme. Na stránce najdete odkazy na organizace, platformy či jednotlivce, kteří se zabývají mediální výchovou, pořádají školení nebo vyvrací nepravdivé či zavádějící informace.

Jeden svět na školách

Na stránkách JSNS najdete nepřeberné množství materiálů, které můžete rovnou použít v hodinách s žáky základních i středních škol. Kromě videí, metodických postupů a pracovních listů zde najdete i publikace a výzkumy k tématu.

JSNS – jdu se tam kouknout

Seznam se s médii

Za projektem je mediální společnost Seznam, která připravila studijní materiály na různá témata mediální gramotnosti: jak fungují média, dezinformace a fact-checking, sociální sítě a mnoho dalšího.

Seznam.cz – jdu se tam kouknout

Svět médií

Portál založený zapáleným učitelem Michalem Kaderkou, který se mediální výchově věnuje přes 10 let. Na svých stránkách nabízí otevřenou učebnici mediální výchovy.


Svět médií – jdu se tam kouknout

Mediální vzdělávání pro seniory a starší dospělé

Organizace Elpida a Transitions se spojily a vytvořily projekt mediálního vzdělávání pro občany ve zralém věku. Kromě materiálů a návodů, jak nepodlehnout fake news a vyznat se v záplavě informací, pořádají i workshopy.

Elpida – jdu se tam kouknout

Bezpečně v síti

 

S odhalováním fake-news, bojem s dezinformacemi a šířením povědomí o online bezpečnosti se rozhodla něco dělat i společnost O2. Na jejích stránkách tak najdete množství článků, materiálů i návodů.

Bezpečně v síti – jdu se tam kouknout

Mediální vzdělávání v knihovnách

Prostorem, který může podpořit mediální gramotnost u různých skupin osob, jsou knihovny. Právě na ně svou podporu zaměřila i Open Society Fund, která připravila metodickou příručku pro knihovny a vypisuje granty pro knihovny.

OSF knihovny – jdu se tam kouknout

English resources

Cheapfakes in the CEE Region Webinar

The advancement of technology brings up constant “innovations” in the areas of misinformation. More recently, a new form of manipulation called “cheapfakes” has resurfaced. We’ve decided to bring together some of the leading experts in the field of countering disinformation, representing different countries from the CEE region, and organize this 1-hour round-table online discussion.

Webinar on YouTube channel

Self-paced Courses

 

Hive Mind Courses aim to improve your critical thinking skills, deepen your understanding of mechanisms behind disinformation, show you how to take control of your exposure online, but also suggest ways of using technology to create positive change and mobilize supporters for your cause.

Course on Hive Mind 

Megaphone – podcast

 

MEGAPHONE is a community of activists working on issues such as the environment, women’s rights, LGBTQ rights, transparency and accountability and civic engagement. In podcast you find issues such as how to successfuly counter disinformation but also how to better tell our stories, engage more people in pro-democratic actions and leave our information bubbles.

 

Listen to Megaphone podcast