Akcelerátor Akademie mediální gramotnosti
Pracujete s dětmi a mládeží a všimli jste si, že věří všemu, co se na internetu šustne? Chtěli byste podpořit jejich kritické myšlení a upozornit je na nástrahy spojené se sdílením neověřených zpráv nebo dokonce dezinformací? Máte nápad na aktivitu nebo projekt pro děti a mladé lidi v této oblasti?
Zorientovat se v záplavě informací a podkladů dá někdy pořádně zabrat. V rámci Akcelerátoru jsme proto pro vás připravili 10 workshopů, které vás seznámí se základními koncepty, jako např. co jsou to dezinformace, jak se šíří a jak se jim bránit, ale také jak to dále předat vašim svěřencům.
A protože šedá je teorie, zelený strom života, tak vám pomůžeme získané znalosti a dovednosti hned převést do praxe do vašich projektů.
Přihlašování do Akcelerátoru je už uzavřeno.
Kritéria přijetí
KDO SE MŮŽE HLÁSIT
Neziskové organizace,
školy,
knihovny.
JAK SE PŘIHLÁSIT
PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ
Máme poslední volná místa!
KRAJE
Ústecký,
Liberecký,
Královéhradecký.
CÍLOVÁ SKUPINA
VAŠICH PROJEKTŮ
Děti a
mládež
do 17 let věku.
KOLIK OSOB
ZA PROJEKT PŘIHLÁSIT
Můžete přihlásit až 2 osoby
z vaší organizace.
Doporučujeme!
INSPIRACE
A KONZULTACE
Podívejte se na
realizované projekty
a své nápady s námi konzultujte.
VŠECHNY SLUŽBY JSOU PRO ÚČASTNÍKY ZDARMA.
NABÍDKA
Kdy: 15. 10. – 16. 10. 2022, sobota a neděle
Čas: začínáme v sobotu od 10:00 a končíme v neděli dopoledne
Kde: místo v Ústeckém kraji, přesná lokalita bude upřesněna
Pojďme se potkat a poznat se, bez obrazovek a klávesnic před sebou. Dozvíte se vše o pravidlech akcelerátoru a jak využít jeho služby na maximum. Poznáte naše experty Anetu Bednářovou, Lucii Nemešovou a Boba Kartouse a další účastníky. Připravili jsme pro vás aktivity na pobavení, zamyšlení i vzdělání. Odcházet budete s novými nápady, novými kontakty a novou energií.
Organizace: zajistíme vám ubytování ze soboty na neděli. Strava bude zajištěna po celou dobu konání aktivit.
Workshopy budou probíhat online. Od října 2022 až do března 2023 vás čeká 10 workshopů. Pokaždé ve čtvrtek se budete potkávat v od 15:00 na 1,5 hodiny s našimi garanty (do 16:30). Jednotlivé termíny a témata najdete níže.
Workshopů se mohou účastnit až 2 osoby za jeden projekt. Není nutné, aby na workshopu byli vždy oba, nicméně jeden účastník za projekt je vždy povinný.
V rámci akcelerátoru nabízíme 8 hodin pro setkání s mentory a odborníky. Co vám to může přinést:
– zpětnou vazbu na vaše projektové záměry od dalšího odborníka,
– inspiraci k rozšíření projektu,
– nápady na vylepšení dílčích aktivit,
– tipy na obměny aktivit,
– zjistíte, s kým byste mohli spolupracovat,
– dozvíte se o dalších zdrojích (informací, financí atd.).
Kdy: bude se jednat o květnový víkend v roce 2023, termín upřesníme co nejdříve
Kde: místo v Královéhradeckém kraji, přesná lokalita bude upřesněna
Po půl roce se opět sejdeme bez počítačů a budeme hodnotit, jak se nám pracovalo, co bylo dobré a co by si zasloužilo změny. Všichni už za sebou budete mít realizaci svých projektů. Bude tedy čas na sdílení zkušeností a sbírání inspirace od ostatních. Společně budeme plánovat, jak v aktivitách mediální výchovy a boje s dezinformacemi pokračovat.
Organizace: zajistíme vám ubytování ze soboty na neděli. Strava bude zajištěna po celou dobu konání aktivit.
Workshopy
Vždy ve čtvrtek od 15:00 do 16:30 (1, 5 hodiny). Jednotlivá témata a lektory najdete níže.
Dezinformace a já
Lektor: Aneta BednářováDezinformace, malinformace, misinformace, hoax, fake news… jde vám z toho hlava kolem? Termínů je mnoho. Na prvním workshopu si uděláme pořádek v tom, co je co. Co je mediální gramotnost a proč je nutné se jí zabývat a jakou roli v tom všem hrají děti a mládež.
Dezinformační scéna v ČR
Lektor: Bob KartousDezinformace nejsou novinkou 21. století, jaký je jejich vývoj a jak vypadají dezinformace u nás? Dozvíte se s čím se v online ale i offline světě nejčastěji potkáte právě v ČR. Nahlídnete pod pokličku vzniku dezinformací a seznámíte se s hlavními aktéry/tvůrci dezinformačních zpráv.
Zpracování informací a sociální komunikace
Lektor: Aneta BednářováHlavními tématy workshopu jsou komunikace a informace. Dvě spojené nádoby, které nejsou perfektní a ztrácí vodu. Už jste slyšeli o konfirmačních zkresleních či argumentačních faulech? Způsob, jakým si informace předáváme, má vliv na naše rozhodnutí i emoce. Ukážeme vám, co s tím, a jak se bránit.
Psychologické aspekty dezinformací
Lektor: Brain We AreTo jak myslíme, zpracováváme informace a vykládáme svět a děje kolem nás má své limity. Jak naše očekávání a kognitivní funkce ovlivňují to, zda věříme nebo naopak odmítneme dezinformace? Dozvíte se, jaké psychologické aspekty přispívají k našemu sklonu věřit dezinformacím.
Jak fungují média? Jaké jsou moje zdroje?
Lektor: Jana MagdoňováInformace se na nás valí z různých stran. Jaké zdroje používáte vy? Rozlišujete jednotlivá média? Blíž se podíváme na fungování médií, žurnalistiku a jaký vliv má ekonomické zázemí médií na jejich obsah. Zastavíme se také u role internetu a rozvoje tzv. občanského informování.
Fact-checking
Lektor: Aneta Bednářová, Jan ŽabkaFact-checking neboli ověřování informací se skloňuje napříč internetem, co to ale znamená a jaké mám možnosti já jako obyčejný člověk? Mám vůbec kapacitu vše ověřovat? Co s tím můžete dělat, je jedním z témat workshopu. Na konci už budete vědět, kam pro ověřené informace, nebo jaké jsou základní pravidla pro ověření pravdivosti zprávy.
Už tomu rozumíme, co s tím? Aneb Jak téma předat.
Lektor: Aneta Bednářová, Michal KaderkaCo zabírá na děti a mládež do 17 let? Jako každá generace, tak i tato má svá specifika a zájmy, které můžeme při vzdělávání využít. Ukážeme vám příklady dobré praxe a zkusíme najít možnosti, jak je uplatnit i v rámci vašich projektů.
Dezinformace, Storytelling a Pozitivní Narativy
Lektor: Lucie NemešováSíla skrytá v příběhu je stále aktuální. Jak toho využít při své prezentaci i v oblasti boje s dezinformace? Víte, že storytelling a dezinformace toho mají docela dost společného? Co s tím můžete dělat a jak využít pozitivní narativy ve váš prospěch jsou hlavní témata předposledního workshopu.
Peer to peer feedback na projektové plány
Lektor: Aneta Bednářová, Hoang Linh PhanováUž v průběhu workshopů budete moci konzultovat vaše projekty a nápady. V rámci předchozích setkání už budete mít mnoho tipů, jak s tématem pracovat. Nyní je čas využít skupinu podobně smýšlejících a všechno s nimi probrat.
Specifika mediální výchovy mládeže
Lektor: Aneta Bednářová a hostJeště jednou se vrátíme k cílové skupině dětí a mládeže do 17 let. Co je pro ně v oblasti mediální výchovy důležité? Která témata nesmíme přeskočit a co se pedagogům osvědčilo. Těšte se na další nálož tipů a rad, jak pracovat s dětmi a mládeží v rámci mediální výchovy.
kontakt
Michaela vám pomůže jak s organizačními otázkami, tak i s dotazy k vašim projektovým záměrům.
- Michaela Čapková, koordinátorka
- michaela.capkova@sdruzenivia.cz
- +420 604 966 286
Akcelerátor Akademie mediální gramotnosti je realizován v rámci projektu Zvyšování regionálních kompetencí ve výuce mediální gramotnosti v České republice, reg.č. VV-MGS-002 financovaného z Finančního mechanismu Norska 2014 – 2021.